Congratulations to our two SeaPerch Teams! Team Goalkeepers won the USM Regionals competition in Biloxi, MS, and Team Magnetron won the MSU Regionals competition in Starkville, MS! Both teams are advancing to Nationals at the University of Maryland on June 1st and 2nd! Congratulations!


Congratulations to our K-8th grade chess team who advanced to the playoffs in the Louisiana Scholastic Chess League’s Team Tournament Competition.

 




















Team Members:  Tré Goudeau, Grace Tran, Brian Guillot, Caleb Tolbert, Blake Johnson, Caleb Smith, and Mia Guillot.

Congratulations to our two SeaPerch Underwater Robotics Teams who competed in the Regional SeaPerch Competition on March 25, 2017, at Mississippi State University. The teams placed as follows:

Team Ring Master:      1st in Challenge
                                       1st in Presentation
                                       2nd in Obstacle
                                       2nd in Engineering Notebook
                                       1st OVERALL


















Team Cubicle:               1st in Engineering Notebook
                                        1st in Obstacle
                                        Best Looking Robot Winner


















Team Ring Master is headed for Nationals in Atlanta, Georgia, in May.  Good luck Team Ring Master, and congratulations to all our team members!

Congratulations to our two SeaPerch Robotics Teams!

Team Ringatron won the Gulf Coast Regional Competition (held in Biloxi), and Team Ring Fighter won the Mississippi State Regional Competition (held in Starkville)—

Both teams are advancing to the International SeaPerch Competition to be held June 1st-3rd in Dartmouth, Massachusetts

Congratulations to our MathCounts Team who competed on Saturday, February 4th, 2017, at the regional competition held at the University of New Orleans.  Our team placed second overall and will advance to the State competition in Alexandria, Louisiana, on March 31st.  Three of our students placed in the top ten individually (Sydney Vander—2nd, Jason Ha—5th, and Grace Tran—8th) and competed in the Countdown round (Jason Ha—3rd in Countdown).  Sydney Vander achieved the second highest score in school history. Congratulations to our Mathletes!

Team Participants:  Sydney Vander, Jason Ha, Grace Tran, Jayden Raynes

Individual Competitors:  Taylor Vander, Caleb Tolbert, Nolan Clark, Kalina Li

Congratulations to

Anisha Patel and Ford Luscy

from our 

Class of 2013~

They are

National Merit Semifinalists

for 2017!

SeaPerch Robotics Team ​2015


Congratulations to our SeaPerch teams who competed in the Gulf Coast Regional SeaPerch competition held at the Biloxi Natatorium on Saturday, April 25, 2015.  Team Piranha comprised of Logan LeBlanc, Anthony Cabrera, Michele Lew, Addie Chappuis, Layla Galiano, Grace Tran, and Jaden Patel took first place in the Obstacle Course with the best time out of 21 schools—30 seconds.  Team SeaBee comprised of Ryver Alonso, Justin Guillot, Madison McElrath, Cassidy Chappuis, Kirsten Sheaffer, Matthew McConnell, and Josh Sabadie took third place in the Obstacle Course, second place in the Challenge, and second place in the Poster Presentation.  Placing in all three sections of the competition allowed Team SeaBee to win FIRST PLACE OVERALL in the competition, as no other school won in all three events.  This has qualified the team for the national competition which will be held at the end of May in Dartmouth, Massachusetts.  Thank you to Mr. Oteri, Dr. Fong, and Mr. Butera for working with our teams, and congratulations to ALL of our participants.  This makes the fourth year in a row that Lake Castle has won at Regionals and advanced to Nationals.

LAKE CASTLE SPELLING BEE WINNERS


OVERALL WINNERS:
First Place:         Amy Le Nguyen (LCNO)
Second Place:    Kevin Nguyen (LCNO)
Third Place:        Bradley Adams (LCM)
Fourth Place:    Jennifer Huynh (LCNO)
Fifth Place:        Nolan Clark (LCS)


Individual Grade Winners:
4th Grade:  
First Place:         Peyton Tran (LCS)
Second Place:    Michael Ekenta (LCS)
Third Place:        Grace Ballinger (LCS)


5th Grade:  
First Place:         Amy Le Nguyen (LCNO)
Second Place:    Kevin Nguyen (LCNO)
Third Place:        Jennifer Huynh (LCNO)

6th Grade:  
First Place:         Bradley Adams (LCM)
Second Place:    Gavin Ziegler (LCNO)
Third Place:        Amarachi Moghalu (LCM)

7th Grade:  
First Place:         Lissette Cabrera (LCS)

8th Grade:  
First Place:         Cassidy Chappuis (LCS)
Second Place:    Erik Rabensteiner (LCM)


Congratulations!

Congratulations to the winners in the 2016 Christopher Condon Memorial Chess Tournament!

"Excellence in Education"

Congratulations to Team Ring Master who competed in the National SeaPerch Competition held in Atlanta, Georgia. The team placed second in the Engineering Notebook Competition, third in the Obstacle Competition, and fifth place overall out of 72 teams!

Congratulations to our SeaPerch teams!
Team Ballstar and Team Absorber won six trophies at Regionals!
Team Absorber advanced to Nationals and placed second in the Obstacle Course!

​​Lake Castle Slidell Private School